BAZAL VE BOLUS İNSÜLİNİ ANLAMA

Omnipod DASH® Sisteminiz ile bazal ve bolus insülininizi kişiselleştirme.

Omnipod DASH® Sisteminizi ilk kurduğunuzda, sağlık hizmeti sağlayıcınız ayarlarınızı belirleyecek ve

Kişisel Diyabet Yöneticinizi programlamanızda size yardımcı olacaktır. İnsülin ihtiyaçlarınız değiştiğinde, bu ayarları düzenlemek için sağlık hizmeti sağlayıcınızdan destek alabilirsiniz.

Bazal Hız nedir?

Vücudunuzun gün boyunca sürekli olarak iletilen az miktarda insüline ihtiyacı vardır: buna bazal insülin adı verilir. Bazal hızlar, saat başına ünite (U/sa) cinsinden belirtilir. Vücudunuzun tam olarak ihtiyaç duyduğu bazal insülin miktarı, genellikle aşağıdakilere bağlı olarak değişir:
++ Gün boyunca ne yaptığınız
++ Ne kadar stresli olduğunuz
++ Hasta olduğunuz zaman

Bolus nedir?

Bolus, bir yemekteki veya atıştırmadaki karbonhidratları karşılayacak şekilde ve/veya çok yükseldiğinde kan şekerinizi düşürmek için iletilen bir insülin dozudur. İki tip bolus dozu vardır:


1- Yemek Bolusu
– Omnipod DASH® Sistemi ile anlık veya uzatılmış bir yemek bolusu iletebilirsiniz.
– Anlık bir yemek bolusu, yemek üzere olduğunuz bir yemek veya atıştırma için insülin iletir.
– Uzatılmış bir yemek bolusu daha uzun bir süre boyunca insülin iletir. Yağ ve/veya protein oranı yüksek yiyecekler yediğinizde veya bir partide olduğu gibi uzun bir süre boyunca yemek yediğinizde uzatılmış bir yemek bolusuna ihtiyacınız olabilir.

2- Düzeltme Bolusu

– Kan şekeri seviyenizi düşürmeniz gerekiyorsa bir yemek bolusu olsun veya olmasın bir düzeltme bolusu verilebilir.

Omnipod DASH® Sistemi bolus dozlarınızı hesaplamanıza yardımcı olacaktır.

Omnipod DASH® Sisteminde, gerçek bolus dozunu iletmenize yardımcı olacak bir Bolus Hesaplayıcısı da bulunmaktadır. Hesaplayıcı önerilen bolus dozunu belirlemek için mevcut kan şekerinizi, girilen karbonhidratları ve aktif insülininizi kullanır.

POD Terapisi Nedir?

Pod Terapisi, geleneksel insülin pompalarından farklıdır. İnsülin yönetimini basitleştirmenin sezgisel ve yenilikçi bir yoludur. Podu, insülin enjekte edebileceğiniz hemen hemen her yere yerleştirin ve Omnipod DASH® PDM (Kişisel Diyabet Yöneticisi) ile kablosuz olarak kontrol edin. 3 gün (72 saate kadar) boyunca kesintisiz insülin gönderimi sağlayın.

Pod Terapisi, günde birden fazla enjeksiyon veya geleneksel bir kablolu insülin pompası kullanmak yerine, Omnipod DASH® PDM adı verilen bir cihazla kablosuz olarak kontrol ettiğiniz giyilebilir, insülin dolu bir Pod kullanır. Bolus hesaplayıcısına bir kan şekeri ölçümü girdiğinizde, Omnipod DASH® PDM bolus için gereken insülini otomatik olarak hesaplar. Sürekli mikro dozlama ve bazal hızlarınızı ayarlamak için de Omnipod DASH® PDM’i kullanabilirsiniz. Pod, 3 gün (72 saate kadar) boyunca insülin gönderimi ve serbestlik sağlar.

Pod Terapisi, yalnızca Insulet’in Omnipod® giyilebilir sistemleri tarafından sunulmaktadır.

Bilgi Hattı