Anne Adayları Bahar Yorgunluğuna Dikkat!

Havalar ısınmaya başladığından beri bahar bize o sıcak yüzünü iyice hissettirmeye başladı. Çoğu kişi de bahar ayların da görülen bahar yorgunluğu ne yazık ki anne adaylarını iki kat daha fazla etkiliyor. Birçok anne adayı bu durumdan oldukça sıkıntılı zamanlar yaşıyor. Uzmanlardan sizler için gebelikte bahar yorgunluğu konusun da edindiğimiz bilgileri sunuyoruz.

Geçici bir süreç olduğu bilinmeli
Güneşli bahar günleri; halsizlik, eklem ağrısı, sürekli uyku isteği ile kendini gösteren bahar yorgunluğunu da beraberinde getiriyor. Hemen hemen herkesin hissettiği bahar yorgunluğu hamile kadınları ise 2 kat daha fazla etkiliyor. Yoğun gebelik hormonları etkisi altında olan anne adaylarının kendisini normalden daha fazla halsiz, isteksiz ve sinirli hissedebileceğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nuri Ceydeli, “Bahar ile birlikte gelen bu sürecin geçici olduğu bilinmeli ve bu geçiş döneminde mutlaka anne adayına destek olunmalı, daha anlayışlı davranılmaya çalışılmalıdır” dedi.

  • Bahar yorgunluğunu daha rahat atlatmak için gebelere öneriler:
  • Daha sakin bir hayat tercih edilmelidir.
  • Hem çevresel, hem evsel, hem de işsel sıkıntılar azaltılmalıdır.
  • Gün içindeki iş planları daha az olacak şekilde düzenlenmelidir.
  • Kendine ait daha fazla ve daha kaliteli bir zaman yaratılmalıdır.
  • Sabah akşam 30-40 dakika temiz havalı bir ortamda yürüyüş ve yoga, pilates gibi hem vücudu hem ruhu stresten uzaklaştıracak sporlar yapılmalıdır.

sikisseksizle.net