Demans ve Alzheimer Danışmanlığı

Demans ve Alzheimer Hemşireliği

Alzheimer Nedir?

Bir çeşit demans(bunama ) şekli olan Alzheimer hafızada sorunlar yaşanan, davranış ve düşünme bozuklukları gösterilmesine neden olan bir hastalıktır. Yaşlılığa bağlı olarak gelişen hafıza sorunlarından son derece farklı olan hastalıkta beyin dokunun zaman içinde formasyon değiştirdiğinden bahsedilebilir. Semptomlar son derece yavaş ilerler ve giderek artar. Kişi günlük rutin işlerini bile yapamaz hale gelir.

Genel olarak yaşlanmanın sonucu olarak görülse de yaşlanmanın doğal bir sonucu değildir.

Her ne kadar çoğunlukla 65 yaş üzerin kişilerde görülse de hastalığa yakalanan kişilerin % 5 gibi bir oranı 40larında bile hastalıkla karşılaşabiliyor.

Yıllar geçtikte tıpta gelişmeler de ilerliyor ve pek çok hastalığa çare bulunuyor. Bu beraberinde yaşam sürecinin uzamasını getiriyor.  Ömürler uzadıkça hastalığa yakalanma riski artıyor. İstatistikler 65 yaşını geçen her sekiz kişiden birinde, 85 yaşını geçen her iki kişiden birinde hastalığın görüldüğünü belgelemektedir.Birinci derece akrabalar arasında Alzheimer hastalığana yakalanan bireyler varsa sizin de riskiniz olabilir. Eğer hastalık birden çok bireyde görülmüşse kişinin riski de artar. Bu bilgi henüz tüm çalışmalarla doğrulanmamış olsa da hala geçerli bir risk faktörü olarak kabul edilmektedir.Alzheimer hastalığının altında iki tip gen etkilidir; risk genleri ve belirleyici genler.

 • Risk Genleri :
Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığını arttırır ancak bu genlerin varlığında mutlaka hastalık görülecektir denemez. Bilim adamlarının belirlediği en güçlü etkiye sahip gen Apolipoprotein E-e4(APOE-e4)  genidir. Alzheimer vakalarının %20-25ine bu genin neden olduğu düşünülmektedir. Ayrıca e3 ve e2 formalarının da masum olmadığı bilinmektedir. Ebeveynlerinden birinden APOE-e4geni alan bireyin hastalıkla karşılaşma riski vardır ancak her iki ebeveynden de alan bireyin riski daha yüksektir.
Belirleyici Genler :
 • Kesinlikle hastalığa neden olan genlerdir. Eğer kişide belirleyici gen bulunursa kişi kesinlikle hastadır veya yüksek potansiyeli vardır. Araştırmalar bu genler tarafından kodlanan üç protein belirlemişlerdir, bunlar ; APP, PS-1 ve PS-2 proteinleridir.

 Beslenme :

Günlük yaşam içerisinde beslenme çoğunlukla hızla yerine getirilmesi gereken bir görev olarak görülmektedir. Ayak üstü yiyecekler, marketlerde tüketime hazır halde satılan ambalajlı gıdalar , asitli ve gazlı içecekler Alzheimer dışında pek çok hastalık için risk faktörü oluşturmaktadır.
Şehir Hayatı :

İş ve şehir hayatının yanında getirmiş olduğu stres, maddi zorluklar, trafik, hava kirliliği vb. nedenler Alzheimer’ ın oluşmasında etken rol oynamaktadır.Sigara ve alkol tüketimi :

Sağlıklı yaşam için mutlaka sigaradan uzak durulmalıdır ancak Alzheimer hastalarının özellikle hiçbir surette sigara kullanmamaları ve sigara içilen ortamlarda bulunmamaları gerekir. Alkol sağlıklı insanlarda dahi zihin uyuşukluğuna neden olmaktadır. Bunun nedeni kan dolaşımı ile beyne kadar ulaşmasıdır. Alkol kullanımının sürekli olmaması ve az miktarda olması önemlidir.